Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co robimy od stuleci? Dzieci

12 lutego 2021 | Rzecz o historii | Krzysztof Kowalski

Słynne twierdzenie Kartezjusza „cogito ergo sum" – myślę, więc jestem – prześmiewcy parafrazują, czyniąc z niego „coito ergo sum" (spółkuję, więc jestem). Najnowsze odkrycia wskazują, że ta prześmiewcza wersja ma naukowy sens.

Jeden z najnowszych artykułów na portalu popularyzującym odkrycia naukowe Slate.fr nosi tytuł: „Życie seksualne neandertalczyków". Tytuł jest chwytliwy, ale mocno na wyrost, gdyż o życiu tym wiadomo bardzo niewiele, natomiast o jego skutkach – coraz więcej. Artykuł rozpoczyna się od stwierdzenia, że od tysięcy lat, w epoce prehistorycznej, jaskiniowcy – mężczyźni i kobiety – odbywali stosunki płciowe, a życie seksualne kwitło: „Nie trzeba tego dowodzić, to logiczne, w przeciwnym razie nie byłoby nas, ludzi współczesnych" – czytamy w artykule. A więc jednak... „coito ergo sum".

W 2002 r., w karpackiej jaskini Anina w Rumunii, dokonano istotnego odkrycia: pośród odkopanych tam kości wielu gatunków ssaków znalazły się szczątki ludzkie, m.in. żuchwa, którą uznano za kość człowieka anatomicznie współczesnego, a zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11886

Wydanie: 11886

Spis treści

Komunikaty

Monitor Południowy

Nieprzypisane

Zamów abonament